Erp Analiz BLOG

05 Ocak 2020

İnşaat Sektörü İçin CRM Yazılımı

İyi Bir CRM Yazılımı İnşaat Sektörü İçin Neden Önemli Olmalı

İnşaat Sektörü garip kısaltmalara çok uzak değil, ancak inşaatla ilişkilendirilmeyen bir kısaltma var : CRM

CRM , müşteri ilişkileri yönetiminin kısaltmasıdır ve günümüzde Satış ve Pazarlama Yazılımlarını veya teknolojilerini tanımlarken çok sık kullanılır. İnşaat endüstrisi müşteri ilişkileri üzerine kurulmuş olsa da, diğer endüstriler geride bıraktığımız 10 -15 senede bu yolda çok yol katetmiş olsalar da, inşaat sektörü bu konuda biraz geri kalmıştır.

Bunula birlikte, CRM teknolojileri kullanılması, inşaat sektörü için bazı büyük faydalar sağlayabilir.

 

Yapılan İşin Kalitesi Önemli Ama İlişkiler De Bir Okadar Önemli

Birçok inşaat işletmesi ve özellikle küçük-orta ölçekli firmalar için, müşterilerin referansı ile gelen yeni müşteriler, yeni müşteri sağlamanın temel yollarından biridir. Yapılan işin kalitesi herzaman en önemli olan rolünü koruyacak olsa da, müşteri ilişkilerini yönetmek de şansa bırakılamayacak kadar önemlidir. Ancak tipik bir inşaat şirketi CRM'den nasıl yararlanabilir?

 

Hedef Müşteri Değerini Arttırmak

CRM teknolojisini kullanmanın bir yararı, müşteriye değer katmaktır. Bunu yapmanın bir yolu da, ilk tahminden son faturaya kadar yeni bir proje veya iş ile birlikte gelen tüm evrak işlerini kolaylaştırmaktır. Bilgileri tahmin olarak bir kez girin, ardından tahminin son halini proje sözleşmesine dönüştürün ve son olarak, bu sözleşmeyi nihai bir faturaya (veya bir dizi ilerleme faturasına) dönüştürün.

Bir müteahhit, aynı bilgilerin çift (hatta üç kez) girişini ortadan kaldırarak, müşterilerine önemli belgeler sağlamak için gereken süreyi önemli ölçüde kısaltabilir. Herhangi bir zamanda ihtiyaç duyulan herhangi bir proje belgesine erişebilmek ve elbette bu belgeyi basit bir tıklamayla müşteriyle paylaşmak da önemlidir. Yeni CRM teknolojisini düşünen herhangi bir inşaat firması, belge yönetimi özelliğine sahip uygulamalar veya yazılım paketleri aramalıdır.

Buradaki büyük hedef, yüklenicilerin müşterilerini onlarla çalışmaktan gerçekten zevk almasını sağlamaktır ve iyi bir CRM bunun için yardımcı olabilir.

 

Entegrasyon Önemlidir

Herhangi bir yeni yazılım söz konusu olduğunda, entegrasyonlar önemlidir. CRM yazılımının teklifler, tahminler ve sözleşmeler içermesi, ancak muhasebe yazılımı faturalar ve ödemeler içerir ve hiçbir sistem diğeriyle konuşmaması iyi değildir. Bu, aynı verilerin en az iki kez girilmesi gerektiği anlamına gelir, ancak aynı zamanda önemli bilgilerin kaybolması veya yanlış kaydedilmesi riskine yol açar.

CRM teknolojisine bakarken, yaygın muhasebe paketleri (Logo veya Paraşüt gibi), e-posta hizmetleri (Gmail gibi) gibi entegrasyonlarla birlikte gelen paketleri araştırın.

Yeni bir CRM teknolojisi (veya bu konudaki herhangi bir teknoloji) göz önüne alındığında, inşaat şirketlerinin öncelikle teknoloji konusunda nerede oldukları konusunda dürüst bir değerlendirme yapmaları gerekir. Piyasada çok sayıda CRM yazılımı var, ancak birçoğu bu işte henüz yeni bir inşaat firması için çok gelişmiş olabilir. Teknoloji eğer işlerimizi kolaylaştırıyorsa iyidir, oyüzden en gelişmiş CRM yazılımı seçmeye çalışmamalı, bize en uygun olanını tercih etmeliyiz.

Son olarak, web'de barındırılan birçok CRM yazılım paketi, küçük firmalar için temel işlevlere sahip ücretsiz bir hizmet düzeyi sunacaktır. Bazı yazılımlar, değerledirme sürecini risksiz yapabilmeniz için ücretsiz deneme süresi teknil edeceklerdir. Ücretsiz  yazılımları veya ücretsiz denemesi olan CRM yazılımlarını tercih edin. Bu riske girmeden ya da yatırım yapmadan yeni bir CRM teknolojisini denemek için iyi bir yol olabilir.

Doğru CRM aracıyla müteahhitler, müşterilerini sıra dışı çalışmalarından daha fazlası ile büyüleyebilir. Bu da bir müteahhitin kalabalık ve rekabetçi bir pazarda öne çıkmasına yardımcı olabilir.

 

 

  • ERP Analiz
  • This Article Originally Published At Here