Erp Analiz BLOG

14 Nisan 2020

Corona Salgınında Evden Çalışmak İçin İpuçları

Evden çalışmak düşündüğümüz kadar kolay değilmiş.

Koronavirüs pandemisinin tam ortasında birçok şirket gönüllü veya zorunlu evden çalışma politikaları uyguluyor. Bu, çoğumuzun alışılmadık bir zorlukla uğraştığı anlamına geliyor: "Evden Çalışmak"

Daha önce yapmış olsanız bile, koronavirüs nedeniyle evden çalışmak yepyeni bir durum: Aniden gelişen. Ne kadar uzun süreceği belli değil. Tüm şirketiniz dahil. Ve iş dışında da sosyalleşemiyorsunuz.

Bu ipuçları, hem işinizi yaparken hem de zihinsel sağlığınızı korumanız açısından yardımcı olacaktır.

Elbiseleriniz Giyiyin

Basit bir ipucu gibi görünebilir, ancak çok önemli bir ipucu. Bütün gün pijamalarımda kalmak cazip olabilir, ama pijamalarla geçirilen hergün daha az üretken olursunuz.

İş için olabildiğince resmi giyinmeniz gerekmez, ancak kıyafet değiştirmenin basit eylemi uyanma ve işlerin tamamlanma zamanının bir işareti olarak hizmet eder. Günlük rutinlerinizin parçalanmasının sizi “normal” yaşamınızdan ve “gerçek” dünyadan uzaklaştırmasına izin vermeyin.

Giyinmek, görünüşe dayalı diğer görevler için de geçerlidir: Duş yapın, saçlarınızı tarayın, hatta genellikle yaptığınız şeyse makyaj yapın. Eğer istemiyorsanız, ofis için yaptığınız gibi dışarı çıkmanıza gerek yoktur, ancak uyanmak ve görünüşünüze dikkat etmek, kendinize baktığınızı hissetmenize yardımcı olmak için çok faydalı olacaktır.

Ayrıca, sadece evden çalışmanız, iş yerinden kimsenin sizi göremeyeceği anlamına gelmez. Bu yıl çok fazla video toplantısı yapmak üzereyiz.

 

Evinizde Kendinize Çalışma Alanı Yaratın

Uzaktan çalışmak söz konusu olduğunda karşılaşılan en büyük zorluklardan biri iş ve ev yaşamınızı ayrı tutmaktır. İşten asla tamamen kopmazsanız, iş verimliliğiniz zarar görür ve ev yaşamınız da bir darbe alabilir.

Her gün bir ofise girmeye alışkınsanız, iş ve ev arasındaki ayrım fizikseldir ve bunu evde belirlenmiş bir fiziksel çalışma alanı ile mümkün olduğunca yeniden yaratmaya çalışmak istersiniz. Eğer mümkünse ayrı bir odayı çalışma alanı olarak belirleyebilirsiniz, fakat eğer benim gibi ufak bir evde yaşıyorsanız bu bazen odada bir köşe olabilir. Ancak evinizin geri kalanından mümkün olduğunca ayrı hissetmesi gerekir.

Günde sekiz saat oturabileceğiniz bir sandalye ve birkaç dekorasyon ile çalışma alanınızı rahat ettirmeye çalışın. Mümkünse iyi doğal aydınlatmaya sahip bir alan bulun. Genellikle dışarıda çok fazla zaman harcamasanız bile, işe gidip gelirken dışarıda geçirdiğiniz zamanı kaybetmek size hızlı bir şekilde ağırlık vermeye başlayabilir ve ancak doğal ışığın gelmemesi bu süreci hızlandırır.

Çalışma alanınıza girmek, günün başında çalışmaya başlamanıza yardımcı olur. Diğer taraftan, çalışma alanınızdan ayrılmak da günün sonunda çalışmayı bitirmenize yardımcı olacaktır. Bu nedenle kendinizi evinize yaymamanız da önemlidir, laptopun, salona oradan mutfağa ve yatagınıza gitmesi kulağa hoş gelebilir fakat buna izin verirseniz, çalışma saatlerinize riayet etmenizi zorlaştırır.

İş dışında kullanmanız gereken bir masada veya çok fazla zaman geçirdiğiniz bir odada çalışıyorsanız, gününüzü kesinleştirmek için her akşam işinizle ilgili bütün materyalleri toplayın. Buradaki anahtar, çalışma alanınızdan “ayrılmak” için yapmanız gereken her şeyi yapmaktır.

 

Açıkça Tanımlanmış Çalışma Saatlerini Koruyun

Tıpkı fiziksel çalışma alanınızı belirlediğiniz ve ayırdığınız gibi, ne zaman çalıştığınız ve çalışmadığınız zaman konusunda net olmalısınız. Normal çalışma saatlerinize bağlı kalırsanız çalışma saatlerine geri dönmeye en iyi şekilde hazır olursunuz. Ayrıca, evden çalışırken, iş arkadaşlarınızla aynı programda olmak her şeyi çok daha kolay hale getirir.

Evden çalışmakla, ofisten çalışmak arasındaki en büyük fark, çevrenizden kendiniz sorumlu olmanız ve kendize bir çalışan gibi davranmanız gerektiği gerçeği. Nezaman bırakmanız gerektiğini bilmelisiniz. Eğer nasılsa akşam bir iş yapmıyorum, neden biraz daha çalışmıyorum diyorsanız, şunu unutmayın, akşam saatleri sizin özel saatleriniz ve gevşemeniz ve yarına hazır olmanız gereken saatler, yarın sabah olduğunda işiniz hala bıraktığınız yerde olacak.

Başka insanlarla yaşıyorsanız, bu ayrım daha da kritiktir. Gün içinde sınırlar oluşturmak için birlikte yaşadığınız insanlarla konuşun, böylece iş günü boyunca dikkat dağıtıcı unsurları azaltabilirsiniz - ve sonra işinizi bırakıp önem verdiğiniz insanlara tüm dikkatinizi verebilirsiniz. Çalışmak için ayrı bir zaman ve alana sahip olmak, ev hayatınızda daha fazla mevcut olmanızı sağlayacaktır.

İşe (ve İş Dışında) Geçişler Oluşturun

Sabah işe gidip gelmek sizi sadece bir fiziksel konumdan diğerine götürmekle kalmaz, aynı zamanda beyninize işe hazırlanma zamanı da verir. Seyahat etmemeniz, iş gününüzde rahatlamaya yardımcı olacak eşdeğer rutinleri gerçekleştirmemeniz gerektiği anlamına gelmez.

Belki işe gidip gelirken genellikle müzik dinler veya kitap okurdunuz. Bunu evde yapabilirsiniz. Ya da belki bir evcil hayvan ya da sevilen biriyle biraz zaman geçirebilirsiniz. Bir antrenman bile ekleyebilirsiniz (tercihen koronavirüs nedeniyle evde), veya bir hobiye biraz zaman harcayabilirsiniz.

Günün sonunda, işe gidip gelirken geçirilen zaman beyniniz için telaşlı bir iş gününü geride bırakmak ve zihinsel olarak akşam rutinlerine hazırlamak için bir fırsat. Fakat işe gidiş geliş rutininiz olmadan, beyniniz reset butonuna basamayabilir.

Kendinize işin sonunu bildirecek ve tampon görevi görecek bir şey verin. Mesela evden çalışırken, iş saatiniz biter bitmez köpeğinizi alıp uzun bir yürüyüşe çıkın. Bu gibi bir aktivite sizi fiziksel olarak aktif tutarken, eğlenceli de bir yanı var. Bir diğer taraftan eğer geç kalırsanız sizi kapının önünde yatarak etkilemeye çalışan bir köpeğe hçkimse karşı koyamaz.

Haberler veya Başka Bir Şey Çok Fazla Vaktinizi Almasın

Oyalama, evden çalışanların, özellikle de alışkın olmayan insanların karşılaştığı en büyük zorluklardan biridir. İşten gelip vakit geçirmeyi düşlediğiniz eviniz tam karşınızda ve izin verdiğiniz taktirde dikkatinizin dağılması mümkün.

Muhtemelen gün boyunca ofiste birkaç mola veriyorsunuz ve bunu evde de yapmak iyi. Bu süreyi çamaşırlarınızı makineye atmak için kullanmak sorun değil, ancak çok fazla odaklanma gereken bir aktiviteden kaçının.

Şu sıralar en büyük dikkat dağıtıcı şeylerden biri de haberler. Ve yeni koronavirüs nedeniyle uzaktan çalışıyorsanız, COVID-19 güncellemelerini kontrol etmek zihninizin önünde olacak. Tabii ki haberdar olmak güzel, ama bizim insiyatifimiz dışında gelişen bu haberleri defalarda izlemenin de kimseye faydası yok.

Yaptığınız tüm molalar için zamanlayıcılar ayarlamanızı öneririm. Çok fazla dalmak ve tamamen işte olduğunuzu unutmak istemezsiniz. Her haber uyarısı aldığınızda dikkatinizin dağılmasına yatkın biriyseniz, iş günü boyunca da bildirimlerinizi kapatın. Haberler saat 18' den sonra hala orada olacak.

Sosyalleşmeyi Unutma

Tüm ofis aniden evden çalışmaya başladığında, gün boyunca daha az yalnız hissetmenize ve işin monotonluğunu kırmanıza yardımcı olan alışılmış sosyal etkileşimleri kesiyorsunuz.

Bu etkileri azaltmak için, kendileri de işte olan arkadaşlarınızla, molalarda iletişim kurmaktan çekinmeyin, tüm ekibinizle sabah görüntülü görüşme planlayabilirsiniz.

Bütün bunlar sadece iş günü ve birlikte çalıştığınız insanlar için geçerli değildir. İşten sonra akşam yemeği için arkadaşlarınızla buluşamayabilirsiniz, ancak bir kitap veya TV şovunu tartışmak için görüntülü bir konuşma düzenleyebilirsiniz.

Birbirimize ulaşmamız, bağlantı kurmamız ve birbirimize dikkat etmemiz her zamankinden daha önemlidir.

  • ERP Analiz